Июл 05 2010

Нафтотрейдери готові підняти ціни на паливо

Автор: | 15:11 | В рубриках Новости

В червні найпопуляніший у країні бензин А-95 подешевшав на 5%, але вже незабаром ціни на українських заправках знов можуть піти вгору. Головною причиною для кардинальної зміни тенденції учасники ринку нафтопродуктів вважають зростання цін на сировину і збільшення податкового навантаження.Нові акцизи на нафтопродукти діють з 16 червня, коли набув чинності Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України». Відповідно до нього акцизний збір на бензини з октановим числом 80-98 був встановлений на рівні 132 євро/т, що на 20% вище колишнього. Де-юре роздріб не відреагував на це нововведення. У червні 95-ої лише дешевшав, і до кінця місяця його вартість стабілізувалася на рівні 7,6 грн../л. Підставою для цього стало здешевлення нафти на світових ринках. На відміну від чорного золота, що подешевшало в травні (коли сировина купувалася для переробки і продажу в червні) на 16%, — до $68/барель, пальне подешевшало на вітчизняних АЗС лише на 5%. Ця різниця (11%) утворилася якраз тому, що нафтові магнати де-факто заклали в роздрібні ціни нові акцизи ще до набуття чинності вищезазначеного закону.

До речі, різниця між падінням світових нафтових котирувань і вартістю нафтопродуктів в Україні могла б бути ще більшою, коли б не цінова війна за споживача групи «Приват» з деякими нафтотрейдерами. Так, наприклад, 24 червня підконтрольні Ігорю Коломойському заправки («Мавекс», ANP, «Авіас» і т. д.) зменшили ціни на всі види палива на 5-25 коп./л, а через декілька днів їх приклад наслідували інші учасники ринку. Для них така поведінка Ігоря Валерійовича не стала несподіванкою. Адже за кілька днів до зниження цін на приватівських заправках підконтрольні днепропетровцям компанії «Укртатнафта» і «Ріверс Лтд» викупили на аукціоні в «Укрнафті» 215 тис. т нафти по 4,29 тис. грн../т, що приблизно на 20% дешевше за суміш Brent, яка за своїми характеристиками аналогічна до вітчизняної.

Цікаво, що «Пріват» продовжує недорого скуповувати чорне золото навіть після того, як його конкуренти пролобіювали в Законі «Про держбюджет на 2010 р.» норму за якою правила продажу нафти були змінені. Відповідно до цих нововведень стартова вартість сировини визначається не на підставі результатів минулого аукціону, а на базі даних Державної митної служби про митну ціну нафти за 15 днів до прийому заявок на проведення біржових торгів. Але практика показала, що навіть в таких умовах Ігор Коломойський здатний економити на її закупівлях. Адже в червні на українській митниці оформлення імпортної нафти не було, отже, не було митних даних, необхідних для розрахунків стартової ціни на цю сировину на аукціонах «Укрнафти».

Поки що цінове протистояння між нафтовими магнатами грає на руку споживачеві. Але чиновники прогнозують, що в найближчій перспективі подорожчання нафтопродуктів не уникнути. На думку гендиректора держпідприємства «Укрнафотехімпереработка» Михайла Міндреску, в нинішніх цінах все ще не враховані нові ставки акцизних зборів. При цьому він зазначив, що секретаріат експертно-аналітичної групи з питань функціонування ринку нафти і нафтопродуктів (розраховує так звані економічно обгрунтовані ціни) планує почати враховувати підвищені акцизи на бензини при розрахунку цінових коридорів лише з серпня.

«Запаси нафтопродуктів в компаній складають в середньому 45 днів. Таким чином, тієї кількості палива, яке отримувалося за старими ставками акцизу, досить до кінця липня», — сказав 18 червня пан Міндреску.

Тут доречно зазначити, що нафтотрейдери ще до набуття чинності нових ставок акцизних зборів заявляли, що дані податки спровокують підвищення цін на високооктанове паливо як мінімум на 20 коп./л. Якщо слідувати цій логіці, то на початок серпня (коли секретаріат почне враховувати в своїх розрахунках нові акцизи) 95-й повинен коштувати не менше 7,8 грн../л. Але зараз є підстави передбачати, що дана цінова планка може бути досягнута набагато раніше. Адже в червні (коли нафта купується для переробки і продажу в липні) світові котирування на чорне золото злетіли більш ніж на 15% — до $77/барель. До речі, на цю тенденцію вже відреагував великий опт, в якому протягом червня А-95 подорожчав в середньому по Україні на 2%, — до 8,8 тис. грн../т.

Це може призвести до того, що вже в першій половині липня (якщо не змінюватимуться курси валют) ціна на 95-й в роздрібі може збільшитись приблизно на 20-25 коп./л — до 7,85 грн../л. Різкіше дорожчання маловірогідне. В першу чергу тому, що це невигідно трейдерам, які побоюються спровокувати відтік споживачів. Адже доходи нафтовиків безпосередньо залежать від об’ємів реалізації, які за перше півріччя 2010 р. (порівняно з аналогічним періодом минулого року) зменшились на 4% (65 тис. т), — до 1,65 млн т бензинів.

«Деловая столица», переклад Finance.ua

Отзывов пока нет

Адрес для трекбека | Комментарии RSS

Оставьте отзыв

Вы должны войти, чтобы оставлять комментарии.